Obecní úřad Mladecko
Mladecko č.p. 19
747 54 Mladecko
V okolí se nachází několik zajímavých míst a památek, které jistě slouží za zmínku.
Přírodovědná naučná stezka Mladeckem
Choltice - větrný mlýn
Arboretum Nový Dvůr
Vodní dílo Kružberk
Přehrada Slezská Harta
Národní přírodní památka Velký roudný
Rozhledna Velký Roudný
Davidův Mlýn
Zřícenina hradu Vikštejn
Přírodovědná naučná stezka Mladeckem má sloužit žákům základních škol pro hlubší poznání širšího okolí Mladecka. Vznikla v rámci projektu základní školy Mladecko “Komplexní pohled na dění kolem nás jako nástroj sebereflexe a environmentálního rozvoje”.
Na deseti zastaveních jsou žáci seznamováni s historií školy, obce a se základními ekosystémy, které se v této oblasti vyskytují. Nejedná se jen o poznání typických zástupců jednotlivých společenství rostlin a živočichů, ale především o rozkrytí jejich vzájemných vztahů. Cílem je také poskytnout informace o způsobech ochrany přírody. Stezku může využívat i široká veřejnost, která chce poznat geologickou minulost a přírodu Mladecka. Stezku zpracovala organizace Natura Opava.
Řadí se mezi jedny z nejhezčích ve Slezsku.
Větrný mlýn německého typu stojí na jihozápadním okraji obce a asi 1km severně od obce Litultovice v nadmořské výšce 350 m.Původně tento větřák stál v nedalekém Sádku do roku 1833 a postavil jej Augustin Foltýn. Později ho však rozebral a prodal Františku Romfeldovi z Choltic. Roku 1878 byl převezen na nynější místo a znovu postaven.Mlýn má půdorys 5,9 x 6,5 m a dosahuje výšky 12,3 m z toho na sedlovou střechu připadá 5 m. Stěna na které jsou křídla je pobyta šindelovými deskami. Větrné kolo má jednu u nás dost neobvyklou zvláštnost. Lopaty, které jsou zalomeny o 25° z důvodu lepšího využití větru mají celkovou plochu 12m2 a délka lopat 17,28 m dělá toto větrné kolo největším u nás.Od roku 2006 se ve mlýně opět provází.
Pokud se chcete podívat dovnitř, dozvědět se něco o historii, kontaktujte průvodce na tel. : 728 489 860 nebo e-mail: rado.romfeld@seznam.cz. Ochotně vám vše ukáže a vysvetlí. Vstupné je dobrovolné a je použito na údržbu mlýna.
Článek na stránkách o mlýnech: Povětrník.
Druh specializované botanické zahrady se zaměřením na keře a stromy se nachází asi 6 km od Mladecka. Jeho uspořádání láká k prohlídce milovníky dřevin snad v každém ročním období.Základem pro dnešní sbírku se stal původní zámecký park. Dnes činí plocha arboreta 23 ha a roste zde na 7 000 druhů, variet, kultivarů a odrůd dřevin z celého světa. Mezi nejzajímavější expozice patří cedr atlaský, borovice malokvětá nebo zeravinec japonský. Součástí je také skleníková expozice.
Konají se zde pravidelné výstavy, a v prostorách zahrady s oblibou také svatební obřady.
Arboretum na stránkách Slezského Zemského Muzea.
Vodárenská nádrž na řece Moravici u Kružberka byla vybudována v letech 1948 až 1955 jako první údolní nádrž v povodí Odry. Původní záměr převážně energetického využití průtoků Moravice byl změněn na využití pro vodárenské účely. Po vybudování výše ležící nádrže Slezská Harta, s níž nádrž Kružberk úzce spolupracuje v kaskádě, plní následující úkoly: zajištění dodávky surové vody po vodárnu v Podhradí v dostatečném množství i kvalitě, nalepšování průtoků na Moravici, Opavě a Odře a vytvoření lepších podmínek pro život v tocích a umožnění průmyslových odběrů z nich.
Pár set metrů od přehrady jsou oblíbené cvičné skály pro horolezce.
Výstavba údolní nádrže na Moravici u obce Slezská Harta byla realizována na základě úvah o nutnosti posílení níže ležícího vodárenského zdroje Kružberk. Postupně byl účel nádrže rozšířen i o příznivé ovlivnění jakosti surové vody pro vodárenské účely, nadlepšení průtoků na Moravici, Opavě i Odře, umožnění odběrů vody pro průmysl a o využití vodní energie.
Poblíž se nachází třeba Národní přírodní památka Velký Roudný, rozhledna, nebo několik naučných stezek.
Tyto zajímavosti najdete zde: http://www.slezskaharta.eu/zajimavosti
Geomorfologicky nejvýznamnější a nejzachovalejší stratovulkán Českého masivu ležící jihovýchodně od obce Roudno v Nízkém Jeseníku. Sopečný kužel o výšce kolem 150 m je cenný zejména svou zachovalostí. Krajinný celek dotvářejí zachovalé agrární antropogenní útvary - množství kamenných valů, agrárních hald a mezí. Pokryv hornin vulkanického původu zaujímá plochu téměř 9 km2. Podstatná část leží uvnitř chráněného území.
Více zde: http://www.slezskaharta.eu/zajimavosti/166-narodni-prirodni-pamatka-velky-roudny1
Byla postavena v roce 2007 na vrcholu vyhaslé sopky Velký Roudný. Jde o 20 metrů vysokou dřevěnou konstrukci na betonových základech s krytou vyhlídkovou plošinou na vrcholu, z rozhledny je výhled na hřeben Hrubého Jeseníku, Krnovsko, Opavsko, Beskydy a Oderské vrchy. Má šest pater a vystoupáte-li až na horu, ocitnete se v nadmořské výšce 800 metrů. Rozhledna je volně přístupná po celý rok, vstupné se neplatí. Z obce Roudno vede na vrchol zelená turistická značka.
Podrobné informace zde: http://www.jeseniky.net/rozhledna-velky-roudny
Davidův mlýn vám nabízí denně čerstvé ryby z vlastních rybníků v restauracích Vážka a Bar-Grill, úžasné ubytování, pokoje i apartmány s vlastní kuchyňkou, nádhernou přírodu a čistý vzduch po celý rok,keramickou dílnu pro Vaše výtvarné ambice,wellness procedury, venkovní vyhřívaný bazén, grilšopu k oslavám, posezení i rožnění, cyklotraily přímo za branami našeho areálu, lanové centrum, veřejný putting golf a mnoho dalšího. Můžete přijet na den či na týden, všichni jsou vítáni a všichni si přijdou na své.
Více zde: http://www.daviduvmlyn.cz/
Hrad vznikl asi v polovině 13. století a jméno dostal podle svého zakladatele Vítka z Kravař. Hrad sloužil k ochraně jižní části opavského knížectví. Roku 1648 slezský zemský velitel Gonzaga nechal hrad vyhodit do povětří. Roku 1657 byl hrad opraven Vilémem Alexandrem Oderským z Lidéřova. V letech 1774–1776 byl v Dubové postaven zámek a hrad byl ponechán svému osudu, zpustl a změnil se ve zříceninu.Hrad Vikštejn stával na vysokém skalnatém vrchu nad řekou Moravicí asi 5 km severně od Vítkova.
Dochovaly se z něho mohutné zříceniny, které ukazují na jeho velikost a výstavnost(udivují zejména velké a dobře zachované sklepy). Zbytky dnes zakrývá les. Přístup k hradu vede po staré hradní cestě od severu ze silnice Opava-Vítkov; jinak je hradní svah na všech stranách velmi srázný.
Zdroje: www.natura-opava.org, www.steborice.cz, www.povetrnik.cz, www.szm.cz, foto.mapy.cz, www.daviduvmlyn.cz, www.penzion-jakartovice.cz, http://www.slezskaharta.eu, http://www.jeseniky.net
Obecní úřad Mladecko
Mladecko č.p. 19
747 54 Mladecko