Obecní úřad Mladecko
Mladecko č.p. 19
747 54 Mladecko
1. výlet do Bruntálu a na Rešovské vodopády, přes Slezsku Hartu
Celkem km: 110 km
Slezská Harta je údolní nádrž na řece Moravici u osady Slezská Harta. Stavba byla dokončena koncem 20. století. Vodní plocha tvarem připomíná čínského draka a je členěna četnými zátokami. Je využívána pro výrobu energie, jako protipovodňová ochrana, pro chov ryb, sportovní rybolov, koupání a vodní sporty.
U Razové ve Slezsku se na břehu vodní nádrže Slezská Harta nachází opuštěný lom se zajímavými geologickými útvary. Razovský lom byl pro dobře zachované obnažené výchozy takzvaných tufitů a teplomilné rostliny, které tady našly svůj domov, vyhlášen přírodní památkou. Razovské tufity, sopečný nános popela a písku, vznikly poté, co lávový proud z Velkého Roudného vyplnil údolí řeky Moravice, a od 14. století se těžily jako materiál, použitý například při stavbě arkád bruntálského zámku nebo statku přímo v Razové. Do lomu nevede značená trasa, ale trefit sem není složité. Parkovat se dá u poslední autobusové stanice ve směru na Slezskou Hartu, odtud už je to pěšky asi jen kilometr. Procházka lomem je příjemná a nechybí tady ani odpočivadlo pro ty, kteří by se po cestě unavili. Z Horního Benešova nebo Bruntálu vedou do Razové značené cyklistické trasy kolem Slezské Harty, a tak si zajímavou památku mohou prohlédnout i milovníci jízdy na kole.
U Meziny ve Slezsku se na území Nízkého Jeseníku nachází zajímavý geologický útvar s dobře vyvinutou sloupcovitou a kulovitou odlučností čediče, chráněný přírodní památkou. Lávový proud u Meziny byl vytvořen před dávnými lety činností nedaleké Venušiny sopky a na návštěvníky tady mimo jiné čekají typické čedičové varhany. Lávový proud se rozkládá v bývalém lomu nedaleko vodní nádrže Slezská Harta a vstup do něj je na vlastní nebezpečí. Od vrcholu Venušiny sopky sem přes Mezinu vede naučná stezka Po vulkanitech. Síť stezek v délce 25 kilometrů prochází kolem celé vodní nádrže a na své si na ní přijdou ti, kteří se chtějí dozvědět podrobnosti o místních vulkánech a dalších místech souvisejících se sopečnou činností v oblasti. Kdo by se při procházce unavil, může využít některého z řad odpočinkových míst.
Nad obcí Mezina u Bruntálu, nedaleko od hranic Česka s Polskem, se nachází vyhaslá Venušina sopka (634 m n. m.). Jedna z nejmladších sopek u nás vznikla ve čtvrtohorách a dnes někdejší sopečnou činnost připomíná už jen červenohnědé zbarvení půdy. Na vrcholu, ze kterého jsou za příznivých podmínek hezké výhledy třeba na Praděd, najdou návštěvníci plochý kráter a boční krátery s lávovými jeskyněmi, vrchol sopky byl bohužel v minulosti zničen těžbou popelovin. Jeden ze dvou lávových proudů Venušiny sopky je chráněn jako přírodní památka, nalézt je tady možné zajímavý nerost olivín, ale i typické čedičové sloupy s šestiúhelníkovým průřezem. K sopce vede naučná stezka od blízké přírodní památky Lávový proud u Meziny. Z obce Mezina je možné vydat se sem po modré turistické trase.
V samém centru města Bruntál stojí jedna z nejvýznamnějších památek regionu, stejnojmenný zámek. Už na konci 15. století stával v Bruntále hrad, přestavěný ve 2. polovině 16. století v honosný zámek ve stylu severské renesance. Směsice renesančního a barokního stylu, kterou je zámek dnes, je dílem století 18.
Návštěvníci si dnes v zámku mohou prohlédnout historické interiéry s bohatou sbírkou obrazů, zbrojnicí a knihovnou. Sídlí tady také regionální muzeum, které nabízí expozice na téma přírody Bruntálska a řemesel a živností regionu. Zámecký park v krajinářském stylu pochází už ze 16. století a k vidění jsou tady pozůstatky bývalých městských hradeb, přízemní Sala terrena nebo pískovcové sochy z přelomu 18. a 19. století.
Jihozápadně od Bruntálu ve Slezsku se na území Bruntálské vrchoviny k nebi vypíná Uhlířský vrch. Hora s vrcholem v nadmořské výšce 672 metrů je jednou z nejmladších nečinných sopek na našem území. Na vrcholu Uhlířského vrchu stojí barokní poutní kostel Panny Marie Pomocné, od něhož vede asi kilometrová lipová alej z druhé poloviny 18. století, k vidění je tady také hezká křížová cesta se 14 zastaveními a dřevořezbami bruntálského řezbáře Františka Nedomlela. Nynější křížová cesta byla vystavěna v roce 2001 na místě původní ze začátku 20. století, kterou poničili sovětský vojáci. Milovníci přírody by si neměli nechat ujít návštěvu bývalého lomu, který je dnes chráněný jako přírodní památka. Z Uhlířského vrchu se otevírají nádherné výhledy na okolní vrcholy Nízkého Jeseníku, když přeje počasí, pak i na Hrubý Jeseník. Kdo se chce dozvědět něco nového, může se těšit na bezmála 1,5 kilometru dlouhou naučnou stezku s pěti zastaveními s informačními tabulemi, seznamujícími se samotným kostelem a alejí, ale také místní faunou a florou. Nejlepší přístup je od silnice z Bruntálu na Moravskoslezský Kočov a Valšov, pod vrchem je k dispozici parkoviště.
Asi 1,5 kilometru od vsi Rešov se v údolí říčky Huntavy v Nízkém Jeseníku nachází Rešovské vodopády, největší v oblasti.
V místě, kde říčka prochází úzkým korytem, je možné prohlédnout si stupňovité vodopády, tůňky a takzvané obří hrnce. Nejvyšší stupeň má výšku 10 metrů a nejpůsobivější je při vysokém průtoku vody v době tání sněhu nebo po deštích.
V oblasti vodopádů rostou vzácné druhy květin, zvláště významná jsou pak místní mechová společenství, díky nimž se místu přezdívá Moravský prales. Dozvědět se o něm více je možné prostřednictvím žluté naučné stezky, vedoucí právě z Rešova.
V Nízkém Jeseníku na vrchu Velký Roudný najdete rozhlednu stejného jména, postavenou teprve před několika lety. Z 20 metrů vysoké dřevěné rozhledny s šesti vyhlídkovými plošinami jsou za příznivého počasí hezké výhledy na přehradu Slezská Harta, hřeben Hrubého Jeseníku, na Nízký Jeseník, Krnovsko, Opavsko, Beskydy a Oderské vrchy.
Autem je možné dojet do Roudna nebo nad něj, kde od silnice vede přes louku k rozhledně zelená turistická značka. Nejbližší zastávka vlaku je ve Valšově, odkud se k rozhledně můžete vypravit taktéž po zelené. Rozhledna je volně přístupná.
Jsme členy mikroregionu
www.mikroregionhvozdnice.cz
Obecní úřad Mladecko
Mladecko č.p. 19
747 54 Mladecko