Obecní úřad Mladecko
Mladecko č.p. 19
747 54 Mladecko
3. výlet po zámcích v okolí – zámek Hradce nad Moravici, zámek Raduň a zámek Kravaře
Celkem km: 68 km
V Hradci nad Moravicí nedaleko slezské Opavy se nachází zámecký komplex s dlouhou historií. Už v 10. století stávalo na místě dnešního zámku hradiště, později přebudované na hrad, renesanční reprezentativní sídlo, a nakonec majestátní zámek v klasicistním a historizujícím stylu. Dnes je jeho velká část – takzvaný Bílý zámek – přístupná veřejnosti. Návštěvníci se tady mohou těšit na hlavní prohlídkový okruh, který je provede reprezentačními i soukromými salony, ale také na okruh vedlejší, kde si mohou prohlédnout pokoje hostinského apartmá, přijímací síň, zámeckou kapli se sakristií a erbovní sál. Po celý rok jsou přístupná nádvoří a zámecký park s vyhlídkami, speciální prohlídka je připravena i pro děti a Bílá věž nabízí hned několik výstav.
V Hradci nad Moravicí stojí v zámeckém parku malá rozhledna, nazývaná Bezručova vyhlídka. Byla postavena na místě, kterému se dříve říkalo Kaiser Willhelmshöhe - tedy výšina císaře Viléma. Na Bezručovu vyhlídku byla přejmenována po druhé světové válce. 7 metrů vysoká rozhlednička má podobu čtyř kamenných pilířů, na kterých leží dřevěná vyhlídková plošina s lavičkami. Na sever se z ní otevřou výhledy na Hradec i Opavu. Ve výhledu do ostatních směrů však stojí vzrostlé stromy parku. K rozhledně vede od zámku asi kilometr dlouhá značená modrá a zelená turistická trasa. Bezručova vyhlídka je volně přístupná celoročně, což znamená, že turisté ji mohou navštěvovat kdykoli se jim zachce.
V Hradci nad Moravicí jižně od Opavy se kousek pod vrcholem kopce známého jako Žimrovická skála nachází pěkná vyhlídka. Vyhlídka Žimrovická skála v rámci zámeckého parku vznikla už na počátku 19. století, později však nebyla udržována a zarůstala. Byla ale obnovena a dnes se z jejích dvou teras otevírají nádherné výhledy na část Žimrova. Přímo na vyhlídce jsou k dispozici kamenné lavičky a také altán, kde je možné si odpočinout nebo se schovat před deštěm. Nespojit procházku za hezkými výhledy s prohlídkou pěkných interiérů blízkého zámku by byla určitě škoda. Vyhlídka leží nedaleko žimrovického splavu a vede sem značená cesta od rozcestníku na benkovické stezce nádhernou přírodou plnou zajímavých druhů rostlin. Do Hradce nad Moravicí jezdí vlak a z železniční stanice je to sem pěšky jen asi kilometr, a tak to určitě zvládnou i rodiny s malými dětmi.
V zámeckém parku v Hradci nad Moravicí jižně od Opavy se návštěvníci Slezska mohou těšit na hezkou, a přitom nenáročnou naučnou stezku. Naučná stezka Bukový chodník nedostala svůj název náhodou: vede buky porostlou krajinou na pravém břehu řeky Moravice. Stezka je dlouhá asi 6,5 kilometru a jsou na ní celkem čtyři zastavení s informačními tabulemi, které se věnují hlavně místní přírodě. Dřív se kolem ní nacházelo hned několik hájoven a mysliveckých posedů a byla průjezdná dokonce i autem, dnes si ji pohodlně mohou projít nejen pěší, ale projet také cyklisté, rodiče s kočárky nebo v zimě běžkaři. Naučná stezka Bukový chodník začíná v zámeckém parku u kamenné desky Buchet Weg a prochází mírně zvlněným terénem kolem hezkých skalních útvarů a potůčků. Dojet se sem dá autem, parkování je k dispozici u zámku.
Na skalnatém výběžku na pravém břehu řeky Moravice se u Hradce nad Moravicí nachází vyhlídka Bellaria. Její název vznikl už v 19. století, kdy návštěvníci nad nádherným výhledem vzdychali "bella ria", krásná řeka. Dodnes se z vyhlídky, kterou označuje kamenná zídka a cedulka se jménem, otevírají i přes vzrostlé stromy překrásné výhledy na údolí řeky Moravice a náhon žimrovnické papírny. Bellaria leží na zastavení naučné stezky Bukový chodník.
Jihozápadně od Hradce nad Moravicí se na severní Moravě nachází Weisshuhnův kanál, zvaný také Papírenský náhon. Vystavěn byl v roce 1891 továrníkem Carlem Weisshuhnem na plavení dřeva, stála na něm ale také elektrárna. Dnes je 3,6 kilometru dlouhý náhon ve skalnatém svahu zajímavou technickou památkou. Dřevo se sem plavilo až ze vzdálenosti 60 kilometrů do roku 1966, vodu do papírny v Žimrovicích přivádí kanál dodnes. Kanál prochází překrásnou krajinou nad říčkou Moravicí, jsou na něm tři vodní tunely - ten překonávající Kozí hřbet je celých 45 metrů dlouhý a má dva akvadukty a celá řada přepadů k regulaci hladiny. Ideálním způsobem, jak si kanál prohlédnout, je projet se podél něj na kole. Začít je možné třeba v Žimrovicích, odkud vede červená turistická značka. Trasa se dá samozřejmě projít i pěšky: je nenáročná a hravě ji zvládnou i rodiny s dětmi.
V obci Jakubčovice u Hradce nad Moravicí stojí asi 15 kilometrů od Opavy rozhledna Šance. Z 16metrové dřevěné konstrukce s kamennou základnou se za příznivého počasí můžete těšit na výhledy na Opavu, Jeseníky, Beskydy, Slezskou Hartu, Kružberk, Fulnek i Ostravu. Nedaleko od rozhledny se nachází sluneční lázně, soubor pěti dřevěných lehátek na podestě se závětřím. Využít je můžete (nejen v létě) k odpočinku s výhledem do přírody a načerpání energie ze slunečních paprsků. Rozhledna stojí asi 100 metrů od silnice, až téměř k ní je tedy možné dojet autem. Z návsi v Jakubčovicích sem dojdete po 300 metrů dlouhé modře značené trase. Rozhledna i sluneční lázně jsou celoročně volně přístupné. Vstup na vlastní nebezpečí!
V Raduni na severní Moravě stojí na břehu rybníka hezký empírový zámeček. Zámek Raduň vznikl na místě původní gotické tvrze, která byla v 16. století přestavěna na renesanční, v 19. století pak na empírové reprezentační sídlo. Dnes je zámek ve správě státu a otevřený pro veřejnost.
Na návštěvníky čekají v Raduni dva základní okruhy: ten jižní je zavede do zařízených společenských a soukromých pokojů včetně dobového hygienického zařízení a zimní zahrady, v rámci severního si pak mohou prohlédnout krásně zrekonstruované soukromé pokoje knížat Blücherů z Wahlstattu. K dispozici jsou také dva výběrové okruhy, při nichž návštěvníci uvidí třeba oranžerii nebo expozici v zámecké sýpce. Bez průvodce je pak možné navštívit novoklasicistní oranžerii z první poloviny 19. století a expozici na téma historie a proměn zámku od jeho počátků až do současnosti.
Na severní Moravě jen co by kamenem dohodil od Opavy stojí v obci Kravaře zámek stejného jména. Raně barokní zámek Kravaře byl vystavěn v 17. století na místě bývalé tvrze, později prošel několika přestavbami, až v polovině 20. století téměř úplně vyhořel a byl poškozen bombardováním. Dnes je zámek po rekonstrukci, patří městu a sídlí v něm Zámecké muzeum. Návštěvníci se mohou těšit na prohlídku bohatě zdobených historických interiérů, zámecké kaple s bohatou freskovou výzdobou a alchymistické dílny. Nechybí ani komnata, kde se zájemci mohou seznámit se životem v době majitelů kravařského zámku. V zámku je možné navštívit hned několik výstav, které se pravidelně obměňují, a také rozsáhlý park, jehož větší část dnes slouží jako devítijamkové golfové hřiště.
Jsme členy mikroregionu
www.mikroregionhvozdnice.cz
Obecní úřad Mladecko
Mladecko č.p. 19
747 54 Mladecko